Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl yapısındaki melanin olarak adlandırılan ve kıla rengini veren pigmentin, lazer epilasyon sayesinde aniden ve yüksek ısıya maruz kalması sonucu hasara uğratılmasına lazer epilasyon denir. Kıl kök hücresindeki melanin miktarı arttıkça, kıldaki koyuluk daha fazla olur. Melanin pigmentini çok içeren siyah kıllar, lazer epilasyondan en çok etkilenen kıllardır. Kıldaki melanin pigmenti azaldıkça, yani rengi açıldıkça, lazer epilasyondan etkilenme oranı düşmektedir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

4 çeşit lazer epilasyon bulunmaktadır. Lazer epilasyon yapılmadan önce kıl ve cilt tipi analiz edilmeli, buna göre yönteme karar verilmelidir.

Lazer epilasyon çeşitleri şu şekildedir;

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer epilasyon, sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilmektedir. Koyu tenli kişilerde alexandrite lazer kullanımı yan etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca Alexandrite lazer epilasyonun yüz, boyun gibi bölgelerde kullanılması ince tüylerde artışa neden olabilir. Bu yüzden yüz ve boyun gibi bölgelerde açık tenli ciltlerde bile kullanılması önerilmez.

Ruby Lazer Epilasyon

Ruby lazer epilasyon, çok kısa tüyler üzerinde etkilidir. Ayrıca ruby lazer epilasyon açık renkli cilt tiplerinde ve dudak üstü gibi bölgelerde daha etkilidir.

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer epilasyon, koyu renk cilt tonlarında bile etkilidir. Bunun sebebi dalga boyunun diğer lazer epilasyon türlerine göre daha uzun olmasıdır. Diode lazer, 810 nm dalga boyunda olması sebebi ile ciltte daha derine iner.

Nd Yag Lazer Epilasyon

Nd Yag Lazer epilasyon, çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir lazer epilasyon yöntemidir. Çok nadir olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi nd yag lazer epilasyonun oldukça ağrılı olmasıdır.

Başarılı Lazer Epilasyon Uygulaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için şu 4 maddeye dikkat edilmesi gerekmektedir;

1- Lazer epilasyon yöntemi seçimi

Yapılacak lazer epilasyon yöntemi seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden uzman tarafından lazer epilasyon yöntemi dikkatle seçilmektedir.

2- Cilt Rengi

Lazer epilasyon uygulaması yapılacak kişinin cilt rengi bir çok açıdan önemlidir Lazer epilasyon uygulamasının yapılacağı cilt renginin açık olması, lazer epilasyon başarısında avantaj sağlar. Bunun sebebi açık cilt renklerinde lazer epilasyon doz artışının daha rahat yapılabilmesidir. Lazer epilasyon dozu ne kadar artarsa, başarı da bir o kadar artmaktadır.

3- Kıl Rengi

Kalın ve koyu kıllarda lazer epilasyon daha etkili olmaktadır. Bu yüzden kıl rengi ve kalınlığı lazer epilasyon uygulaması öncesinde uzman tarafından dikkate alınmaktadır. Kıl yapısına göre lazer epilasyon türü tercih edilmektedir.

4- Cinsiyet

Hem kadınlarda hem erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Fakat kadınlar ile erkekler kıyaslandığında, kadınlar lazer epilasyon için daha avantajlıdır. Kadınlarda başarı ortalaması erkeklere kıyasla daha yüksektir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya karar verdiyseniz, en az bir ay öncesine kadar kıllarınızı kökten alma işlemi yapmamalısınız. Yani ağda, cımbız, epilatör ve ip gibi yöntemlerle kıllarınızı almamalısınız. Bunun sebebi, lazer epilasyon uygulamasının etki etmesi için kıl köklerine kadar uzanması gerekliliğidir. Ayrıca yine bu süreç içerisinde solaryuma girmemek ve/veya bronzlaşmamak gerekmektedir.

Lazerle Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon cihazında üretilen lazer ışınları cilde uygulanır. Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki yaklaşık 15 mm çapındaki bir alan, her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer epilasyon yöntemi ile cilde uygulanan ışınlar, melanin pigmenti tarafından tutulur. Tutulan ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve bu ısı kıl köküne iletilerek, kıl kökünü milisaniye gibi bir sürede tahrip eder. Lazer epilasyon uygulaması sırasında hafif bir batma hissedilir ve kıl köklerinde kızarıklık ile şişme gözlenir. Bu durum kılın etkilendiğini göstermektedir.

Lazer epilasyon uygulaması sırasında cihaz tarafından sağlanan hava ve soğutma cildi korur, acıyı ve yan etkileri azaltarak, oluşan kızarıklığın ve şişmenin hemen geçmesini sağlar.

Lazer Epilasyon Sonrası Neler Yapmak Gerekir?

Lazer epilasyon uygulaması sonrası, uygulama yapılan bölgeye aralıklarla buz veya hava uygulaması yaparak cildi soğutmak ve rahatlatmak gerekir. Böylece kızarıklık ve şişlikler azalır veya tamamen yok olurlar. Lazer epilasyon uygulaması sonrası, uygulama yapılan bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek cildin toparlanmasını sağlar. Lazer epilasyon uygulaması yaptırdıktan sonra, uygulama yapılan bölgeyi 24 saat süre ile sıcak su temasından korumak gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgeyi terletici aktivitelerden ve spordan uzak durmak gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında yaklaşık 15 gün boyunca bronzlaşmak için solaryuma girilmemeli veya güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Eğer lazer epilasyon uygulaması cildin açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon uygulamaları, koltuk altı, genital bölge, bikini bölgesi, bacak, yüz, sırt, göğüs, kol, bıyık, çene, ense, sakal üstü ve boyun bölgesine uygulanabilmektedir.

Lazer Epilasyon Fiyatı Ne Kadar?

Cildinize lazer epilasyon yaptırmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin. Uzman kadromuz ile sizlere en iyi hizmeti en uygun fiyatlar ile vermekten mutluluk duyarız.

BRC ESTELİFE

Bilgi ve Randevu İçin Bizlere Ulaşın

Randevu Oluştur